محل تبلیغات شما

اسامی ائمه دوازدگانه شیعه درمنابع اهل سنت

1- حدیث جابر بن عبدالله انصاریدر کتاب ینابیع باب 76 از مناقب خوارزمی از وائله بن اسقع ابن قرخاب از جابر بنعبد الله انصاری از رسول الله(ص)در مورد خلفا وامامان بعد از خود فرمودند:

اولهم سید الاوصیاءابوالائمه علی ،ثم ابناه الحسن والحسین،اذا انقضت مده الحسینفالامام ابنه علییلقب بزین العابدین ، فبعده ابنه محمد یلقب بالباقر، فبعده ابنه جعفر یدعی بالصادق ، فبعده ابنه موسی یدعی بالکاظم ، فبعده ابنه علی یدعی بالرضا ، فبعده ابنه محمد یدعی بالتقی واکی، فبعده ابنه علی یدعی بالنقی والهادی ، فبعده ابنه الحسن یدعی بالعسکری ، فبعده ابنه محمد یدعی بالمهدی والقائم والحجه فیغیب ثمیخرج فاذا خرج یملاء الارض قسطا وعدلا کما ملئت جورا وظلما.

2- خوارزمی ــ كه اهل سنت از او تعبیر به أخطبخواطب می‌كنند ــ در كتاب مقتل الحسین علیه السلام ، ص95 ، ح203 آورده است:

از نبی مكرم اسلام(ص) كه فرمود :

وقتی من به معراج رفتمبه یمین عرش نگاه كردم ، فإذاً علی و فاطمة و الحسن و الحسین و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و محمد المهدی كأنّه كوكب درّیّ بینهم ، دیدم مهدی مانند یك ستاره‌ای در میان آنها می‌درخشد ، پس از سویخداوند خطاب آمد :

ای پیغمبر اینها حجت‌هایمن و اوصیاء تو هستند و مهدی هم از اینهاست و قسم به عزت و جلالم كه این مهدی ازدشمنان من انتقام می‌گیرد و نسبت به اولیاء من كمك و یاور است .

خوارزمی، مقتل الحسین علیهالسلام ، ص95 ، ح203

3- حموینی در كتاب فرائد السمطین ، ج2 ، ص132 و قندوزیحنفی در كتاب ینابیع المودة ، ج3 ، ص282 نقل می‌كنند كه :

روزی شخصی یهودی نزد نبی مكرم صلی اللهعلیه و آله كه در مسجد بودند آمد و عرضه داشت :

أخبرنی عن وصیّك مَن هُوَ؟ فما مِن نبیٍّ إلا و له وصیٌّ ، و إنّ نبیّنا موسی بن عمران أوصی الی یوشع بننون فقال رسول الله: إن وصیی علی بن أبی طالب ، وبعده سبطای الحسن والحسین ، تتلوه تسعة أئمة منصلب الحسین . قال : یا محمد فسمهم لی ؟ قال : إذا مضى الحسین فابنه علی ، فإذا مضى علی فابنه محمد ، فإذا مضى محمد فابنه جعفر ، فإذا مضى جعفر فابنه موسى ، فإذا مضى موسى فابنه علی ، فإذا مضى علی فابنه محمد ، فإذا مضى محمد فابنه علی ، فإذا مضى علی فابنه الحسن ، فإذا مضى الحسن فابنه الحجة محمدالمهدی ، فهؤلاء إثنا عشر .

ای پیغمبر بگو: وصیت كیست؟ چرا كه هیچ پیغمبری نبوده مگر آنكه جانشینی هم داشته است . موسی پیغمبر ما بعداز آنكه هارون از دنیا رفت یوشع بن نون را وصی خود قرار داد . رسول خدا فرمود :وصی من علی بن ابی‌طالب است و بعد از او . تا آخر روایت .

4- همچنین در کتاب ینابیعالمودة نقل شده است:

عن كتاب مودة القربى عنعبد الملك بن عمیر عن جابر بن سمرة قال: كنت مع أبى عند النبی (صلى الله علیهوآله) فسمعته یقول:

" بعدی اثنی عشر خلیفة ثمأخفى صوته فقلت لأبی ما الذی أخفى صوته ؟ قال: قال: " كلهم من بنی هاشم " .

ینابیع المودة: (صفحة 445 طبعة اسلامبول )

وقدجاء فی ینابیع المودة للقندوزی الحنفی الباب (94) عن المناقب بسنده عن جابر بن عبدالله الأنصاری قال: قال رسول الله (صلى الله علیه وآله وسلم):

یا جابر إن أوصیائی وأئمةالمسلمین من بعدی أولهم علی ثم الحسن ثم الحسین ثم علی بن الحسین ثم محمد بن علی المعروفبالباقر ستدركه یا جابر فإذا لقیتهفأقرئه منی السلام ثم جعفر بن محمد ثم موسى بن جعفر ثم علی بن موسى ثم محمد بن علی ثم علی بن محمد ثم الحسن بن علی ثم القائم اسمه اسمی وكنیته كنیتیمحمد بن الحسن بن علی " المهدی " ذلك الذی یفتح الله تباركوتعالى على یدیه مشارق الأرض ومغاربها.

دوازدہ امام در منابع اہل سنت

اعتقاد اہل نسبت بہ تحریف

مصحف امام و ویژگیھای آن

، ,بن ,علی ,محمد ,ثم ,الحسن ,فإذا مضى ,فبعده ابنه ,، فإذا ,علی بن ,بن علی

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

cirtuischenir tesjahrpadar ThE DarK Julie's game کشکول حاجی نوشتن طرح توجیهی,تاسیس کارگاه,وام اشتغالزایی,راه اندازی مشاغل جدید اجاره ویلا وسوییت درلاهیجان-09115964654-09111432107 brothtichila سیاست و پژوهش، دکتر مجتبی مقصودی اعتقادی و مذهبی